Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca zaświadczenie o zatrudnieniu

Zaświadczenie o zatrudnieniu

Data publikacji 31 października 2021


Jeżeli pracownik prosi o zaświadczenie o zatrudnieniu, pracodawca powinien wydać taki dokument. Jest on niezbędny dla różnych celów. Pracownicy często proszą dział kadr o jego przygotowanie.

Sytuacje, w których potrzebne jest zaświadczenie

Najczęściej pracownicy zgłaszają się do działu kadr i płac po zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, w momencie, kiedy starają się o kredyt hipoteczny. Wymagania banków są bardzo duże, trzeba dopełnić wiele formalności. Często jedno zaświadczenie nie wystarczy, ponieważ doradca kredytowy w porozumieniu z bankiem proszę o kolejne dokumenty. Droga do uzyskania kredytu hipotecznego na pewno nie jest prosta, lecz zawiera wiele zakrętów. Wydaje się jednak, biorąc pod uwagę doświadczenia osób, które uzyskały kredyt, że wymagania stawiane osobom pracującym na etacie są mniejsze niż wymagania stawiane osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej czasami trzeba wykazać stratę, a to właściwie dyskwalifikuje, jeśli chodzi o starania o kredyt hipoteczny. Starania o kredyt to nie jedyna sytuacja, w której potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Czasami trzeba przygotować takie zaświadczenie na potrzeby instytucji, które monitorują dochody poszczególnych członków rodziny i całego gospodarstwa domowego. Kiedy w małżeństwie dochodzi do sprawy rozwodowej, sąd również chce poznać sytuację majątkową obu stron..

Obowiązki pracodawcy

Obowiązek wydania zaświadczenia o zatrudnieniu bądź wynagrodzeniu nie wynika wprost z żadnych przepisów prawa, ale pracodawca nie powinien utrudniać pracownikowi otrzymania takiego dokumentu. W skrajnej sytuacji pracownik może dochodzić swoich praw w sądzie, a wtedy z pewnością są w stanie po stronie pracownika, który potrzebował jednego prostego dokumentu do załatwienia swojej życiowej sprawy. Dlatego też jeśli pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o wydanie jakiegoś dokumentu, to pracodawca powinien w miarę możliwości jak najszybciej taki dokument widać. Bardzo często w imieniu pracodawcy taki dokument wydawany jest przez biuro rachunkowe, z którym pracodawca współpracuje. Jeśli chodzi o kwestie kadrowe czy płacowe, wszystkie dokumenty powinny zostać wypełnione jak najbardziej rzetelnie i poprawnie. Dlatego powinna je wypełniać osoba najbardziej kompetencja, która zna się na tym co robi.

W czasie pandemii

W czasie epidemii koronawirusa wiele firm zamknęło swoje stacjonarne siedziby i przeszło całkowicie na pracę zdalną. W tej sytuacji pracownicy mieli trudne zadanie, jeśli chodzi o staranie się o jakiekolwiek dokumenty z działu kadr i płac. Z doświadczeń wielu firm wynika, że najpierw pracodawcy proponowali wystawienie takiego zaświadczenia w formie elektronicznej, z podpisem elektronicznym. Można było także wysłać dokumenty do pracownika pocztą lub kurierem. W czasie pandemii ludzie zaprzestali starań o kredyty hipoteczne, więc było mniej pracy polegającej na wystawianiu zaświadczeń. Z drugiej strony działy kadr i płac musiały zmierzyć się z innymi problemami, trzeba było przygotować rozliczenia różnego rodzaju pomocy i tarcz dla upadających działalności.

Praca w dziale kadr i płac jest bardzo ciekawa i z pewnością nie ogranicza się do cyklicznego wystawiania zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu dla pracowników starających się o kredyty. Warto zatem dowiedzieć się więcej o tego typu pracy i aplikować na ogłoszenia rekrutacyjne. To na pewno się opłaci, a nagrodą za cierpliwość będzie ciekawa praca.

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?