Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Jak dobrać rozmiar materaca do spania?

Data publikacji 19 kwietnia 2022


Wybór odpowiedniego materaca ma ogromne znaczenie w kontekście regeneracji organizmu i zdrowego snu. Podczas nocnego odpoczynku mięśnie się rozluźniają, organizm odzyskuje siły, dzięki czemu można obudzić się wypoczętym, co przekłada się na wydajność i efektywność pracy oraz funkcjonowania. Obok doboru odpowiedniej twardości materaca, jego wypełnienia, jak i innych dodatkowych właściwości, bardzo istotne jest wybranie optymalnego rozmiaru podłoża do spania. Jakie wymiary powinien mieć materac do spania? Jak dobrze wybrać rozmiar, aby cieszyć się wygodnym i zdrowym snem?

Jak dobrać rozmiar materaca?

Wymiary materaca określane są pod względem dwóch parametrów – długości i szerokości. Pierwszy z nich dobierany jest na podstawie wzrostu użytkownika i standardowo przyjmuje się, że materac powinien być dłuższy przynajmniej o 20 centymetrów. Dlatego też większość producentów oferuje podłoża o długości 200 cm. Oczywiście, dla osób wyższych istnieje możliwość zakupu materaca o długości nawet 220 cm. Bardziej istotna jest jednak szerokość, ponieważ to ile jest miejsca w trakcie snu wpływa na jego komfort. W zależności od indywidualnych preferencji, budowy ciała oraz tego, czy śpi się samemu, czy z partnerem można wybierać spośród materacy od szerokości 80 cm do nawet 200 cm.

Jakie wymiary materacy pojedynczych?

Minimalną szerokością materaca do łóżek pojedynczych jest 80 cm, dlatego materace 80×200 cm polecane są dla osób szczupłych o drobnej i smukłej budowie ciała. W przypadku bardziej rozbudowanej sylwetki standardem są materace 90×200 cm. Jest to optymalna szerokość, która zapewnia swobodę ruchów dorosłemu człowiekowi podczas snu. Z kolei osoby, które szukają nieco szerszego podłoża do spania z pewnością docenią komfort materacy 100×200 cm. Każdy dodatkowy centymetr niewątpliwie przekłada się na wygodę i efektywność wypoczynku.

Jaki rozmiar materaca dla dwóch osób?

Do sypialni dla par najważniejsze jest to, aby wybrać rozmiar zapewniający przestrzeń dwóm użytkownikom. Najmniejszy z dedykowanych wymiarów to 120×200 cm. Nie jest on jednak zbyt komfortowy ze względu na stosunkową niewielką powierzchnię spania przeznaczoną dla jednej osoby. Często też takie podłoża stają się wyborem w przypadku tych, którzy śpią w pojedynkę. Warto więc zdecydować się przynajmniej na podkład o wymiarach 140×200 cm, o czym można dokładnie przeczytać na https://sembella.pl/porady/14-wybierz-materac-140×220-cm-i-ciesz-sie-wypoczynkiem/. Standardowym wyborem do sypialni małżeńskich stały się także materace o wymiarze 160×200 cm. Są to modele zapewniające optymalną szerokość i komfortowy sen. 

Materace w dużych wymiara – wygoda i komfort snu

Osoby ceniące sobie dużo miejsca w trakcie wypoczynku mogą także zdecydować się na materace znacznie większe, jak np. 180×200 cm czy nawet 200×220 cm. Należy przy tym pamiętać, że wraz ze wzrostem wymiarów podłoża rośnie także jego cena. Ponadto rozmiar materaca warunkuje wielkość posiadanego łóżka oraz przestrzeń w sypialni. 

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Skład podatkowy i akcyza na światowym rynku