Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca list motywacyjny przykład

List motywacyjny przykład – napisz własny

Data publikacji 24 listopada 2021


Każdy aktywny zawodowo człowiek choć raz w życiu musiał sporządzić swoje CV. Często zdarza się, że do aplikacji na dane stanowisko wymagane jest nie tylko CV, ale i list motywacyjny. Ważne, aby pisząc list pamiętać o kilku prostych zasadach, a na pewno uda się zdobyć wymarzoną pracę. Mało kto potrafi poprawnie napisać list motywacyjny, jednak warto się do tego przyłożyć, aby dobra oferta nie przeszła koło nosa. Jeśli pracodawca w ogłoszeniu nie wymaga listu motywacyjnego, nie warto być nadgorliwym i lepiej po prostu go nie wysyłać. Jeśli zaś o niego prosi, warto przygotować dokument najlepiej, jak to możliwe.

Kilka słów na temat listu motywacyjnego

List motywacyjny to forma wypowiedzi pisemnej mająca na celu zachęcić potencjalnego pracodawcę do wyboru naszej kandydatury na dane stanowisko pracy. Dokument ten z zasady ma wyjaśnić, z jakich powodów ubiegamy się np. o wybrane stanowisko, awans czy podwyżkę. Najczęściej składa się go potencjalnemu pracodawcy, jako jeden z dokumentów aplikacyjnych na dane stanowisko, razem z CV. List motywacyjny, w odróżnieniu od podania o pracę, składa się w odpowiedzi na ogłoszenie, czyli wtedy, kiedy jest prowadzona rekrutacja na dane stanowisko. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. O tym, czy spodobamy się pracodawcy mogą decydować niuanse, dlatego na potrzeby rekrutacji na dane stanowisko pracy należy przygotować odrębny, unikalny list motywacyjny. Jeden, uniwersalny dokument nie będzie odpowiedni na każdą okazję. List motywacyjny to nasza wizytówka, więc musi być schludny oraz przejrzysty, ale i ciekawy. Wysyłanie listu nie zawsze jest konieczne, jednak zdecydowanie warto to zrobić, bo w ten sposób pokazujemy pracodawcy, że naprawdę zależy nam tej konkretnej pracy. Dlatego też nie rozsyła się identycznych dokumentów do wielu firm. Pisząc nasz pierwszy list motywacyjny przykład znajdziemy bez trudu w internecie, jednak warto zmienić go dla naszych potrzeb. Najlepiej będzie, jeśli wykorzystując gotowy schemat opiszemy własne mocne strony i motywacje, jednak najważniejsze, aby po prostu szczerze napisać o sobie coś, co wyróżni nas z tłumu innych kandydatów.

Porady, jak napisać dobry list motywacyjny

Najważniejsze, aby spersonalizować swój list. Warto na samym wstępie zaznaczyć, do kogo go kierujemy. Może być to na przykład kierownik lub dyrektor danego działu, w którym chcielibyśmy podjąć pracę. Do każdej oferty pracy powinien być dołączony kontakt do adresata dokumentów aplikacyjnych. Należy mieć na uwadze, że brak staranności i pośpiech podczas pisania oraz wysyłki listów, mogą definitywnie przekreślić szansę na pracę. Warto zadbać o zmianę adresatów, kiedy wysyłasz listy do różnych firm. Niestaranne wysyłanie oraz powielanie dokumentów może skutkować dyskwalifikacją na samym starcie procesu rekrutacji. Kolejna kwestia to umieszczenie adnotacji na temat źródła, z którego wiemy o ogłoszeniu oraz informacji, dlaczego wybraliśmy akurat tę firmę. Argumentując swój wybór możemy powołać się na fakty, które przeczytaliśmy na stronie firmy, na wartościach, które dzielimy z pracodawcą lub na tym, że firma jest rozpoznawalną marką, czy też liderem w danej branży. Wyjaśnijmy też, dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku i co cenimy w naszym przyszłym zajęciu.

Najważniejsze elementy listu motywacyjnego

Do najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w każdym dobrze napisanym liście motywacyjnym, należą:
– zwroty grzecznościowe,
– dane potencjalnego pracodawcy,
– imię i nazwisko oraz ogólne dane kontaktowe kandydata na pracownika,
– aktualna data oraz miejscowość,
– wstęp, który zawiera informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat,
– rozwinięcie, w którym potencjalny kandydat wyjaśnia, dlaczego jest najlepszym kandydatem na stanowisko,
– zakończenie, w którym zapewnia się o gotowości do osobistego spotkania,
– własnoręczny podpis na dole listu motywacyjnego.
List motywacyjny powinien cechować się ponadto poprawną polszczyzną. Struktura dokumentu jest ważna, ale najważniejsza jest treść. To właśnie dzięki niej możemy wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Iga Świątek