Czym różni się faktoring od leasingu?
Data publikacji 14 lipca 2022
Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, jakie finansowanie zewnętrzne wybrać? Chcesz wykorzystać możliwości rynkowe i rozwinąć biznes? Wahasz się między faktoringiem a leasingiem? Tak naprawdę to dwie różne usługi, które przedsiębiorcy często stosują jednocześnie! Czym różni się faktoring od leasingu i kiedy można skorzystać z tych opcji? Sprawdź.
Na czym polega faktoring?
Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, ale nie chcesz czekać nawet kilkanaście-kilkadziesiąt dni na pieniądze? Rozwiązaniem dla Ciebie może być faktoring. Na czym polega ta usługa?
Wystarczy, że przekażesz faktury do opłacenia firmie faktoringowej – PragmaGO. Dzięki temu zostaną opłacone niemal od razu, a Ty zyskasz gotówkę do dalszych działań i zadbasz o płynność finansową firmy. W terminie spłaty Twój kontrahent opłaci fakturę już nie Tobie, a właśnie PragmaGO.
Umowę faktoringową możesz podpisać całkowicie online. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu i skupisz się na tym, co przynosi zyski, zamiast umawiać się na spotkanie. To rozwiązanie dla każdej firmy, której zależy na pokonaniu zatorów płatniczych. Nie ma znaczenia, w jakiej branży działasz i jak długo przedsiębiorstwo istnieje na rynku.
Szukasz więcej informacji o faktoringu? Przeczytaj artykuł od PragmaGO na temat tego rozwiązania: https://pragmago.pl/porada/faktoring/
Na czym polega leasing?
Potrzebujesz np. maszyny budowlanej, urządzenia elektronicznego czy samochodu, ale nie chcesz za jednym razem wydawać tylu pieniędzy? Pomyśl o leasingu. W dużym uproszczeniu to rozwiązanie polega na dzierżawie (wynajęciu) przedmiotu w zamian za opłacanie rat leasingowych.
Istnieją dwa najczęstsze typy leasingu:
- finansowy – z góry płacisz podatek VAT, ale wykonujesz odpisy amortyzacyjne, a kiedy opłacisz ostatnią ratę, stajesz się właścicielem przedmiotu;
- operacyjny – stopniowo płacisz podatek VAT, nie robisz odpisów amortyzacyjnych (leasingodawca wciąż jest właścicielem przedmiotu), raty oraz koszty wykorzystania (np. paliwo) możesz ująć w KUP i nie masz obowiązku wykupu.
Leasing to popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców, których biznes wymaga wykorzystania droższych przedmiotów.
Czym różni się faktoring od leasingu i którą opcję wybrać?
Faktoring jest rozwiązaniem stosowanym przez tych przedsiębiorców, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej. Jeżeli uzyskasz pieniądze szybciej, możesz je wykorzystać np. na bieżące wydatki czy skorzystanie z rynkowej okazji. Dzięki temu nie musisz czekać, aż kontrahent opłaci fakturę za jakiś czas.
W przypadku leasingu możesz z kolei użytkować takie przedmioty jak samochód, maszyny budowlane, sprzęt elektroniczny albo np. przestrzeń magazynową. Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, możesz zakończyć umowę w dowolnym momencie. Leasing zapewnia również dużą elastyczność i jest wygodną formą finansowania.
Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby skorzystać z obu usług – tak robi wielu przedsiębiorców. To dlatego, że te rozwiązania przydają się w innych przypadkach i mogą się doskonale wzajemnie uzupełniać.