Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes praca za granicą bez języka

Czy praca za granicą bez języka jest możliwa?

Data publikacji 6 grudnia 2021


Wiele osób rozważa wyjazd do pracy za granicę. Aby mieć lepsze możliwości znalezienia pracy za granicą, warto znać dobrze, a przynajmniej komunikatywnie język, jakim posługują się mieszkańcy kraju, do którego planujesz wyjechać. Praca bez języka jest możliwa, jednak warunki zatrudnienia są zazwyczaj znacznie gorsze dla osób, które mówią tylko w swoim ojczystym języku. Praca za granicą bez języka — jak ją znaleźć i gdzie szukać?

Praca za granicą bez języka — możliwości

Zachętą do wyjazdu do pracy za granicę jest zazwyczaj atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby, które posługują się przynajmniej jednym językiem obcym na poziomie co najmniej komunikatywnym oraz znają podstawy znajomość języka kraju docelowego, mają znacznie więcej możliwości niż osoby posługujące się tylko swoim językiem ojczystym.
Na co możesz liczyć, jeśli nie posługujesz się żadnym językiem obcym?

Praca w Austrii bez znajomości języka

W Austrii pracodawcy cenią przede wszystkim wykwalifikowanych rzemieślników. Jest dużo ofert pracy, gdzie nie jest wymagana komunikacja z klientami. Tym samym pracownicy nie muszą posługiwać się językiem niemieckim. Jednak podstawowa znajomość języka umożliwia lepszą komunikację, tak więc dobrze jest nauczyć się przynajmniej podstawowych zwrotów.
Zawody, których poszukują austriaccy pracodawcy to:

– budowlańcy,
– stolarze,
– dekarze,
– hydraulicy,
– operatorzy maszyn budowlanych,
– monterzy linii produkcyjnych,
– pracownicy zbiorów,
– osoby sprzątające.

Osoby wyjeżdżające do pracy w rolnictwie wyłącznie na jeden sezon, mają szanse na zatrudnienie, nawet bez znajomości języka. Jednak dłuższy pobyt za granicą, wymaga znajomości przynajmniej podstaw. Jest to niezwykle ważne, aby móc swobodnie komunikować się z pracodawcą i współpracownikami. Zdarza się, że pracodawcy inwestują w naukę języka swoich pracowników, ale podstawy warto znać.

Norwegia – praca za granicą bez języka

Norwegia to także kraj, który co roku przyciąga wielu migrantów zarobkowych z całego świata. Norwegowie są znacznie bardziej otwarci, niż np. Niemcy czy Austriacy, na osoby, które nie potrafią porozumiewać się w ich języku. Język norweski jest bardzo trudny, norwescy pracodawcy mają tego świadomość. W wielu przypadkach wystarczy posługiwać się językiem angielskim. Na osoby niemówiące po norwesku czekają następujące oferty pracy:

– zbieracze warzyw i owoców,
– kierowcy kategorii B,
– pracownicy magazynowi,
– pomoce kuchenne,
– pakowacze,
– osoby sprzątające,
– pracownicy produkcji.

To najczęstsze oferty pracy w Norwegii dla osób bez znajomości języka norweskiego. Jak widać, są to głównie prace proste, niewymagające specjalnych kwalifikacji. Jednak znalezienie pracy w Norwegii nie jest wcale proste. O pracę zazwyczaj ubiega się wielu kandydatów.

Znajomość języka angielskiego zwiększa szanse na rynku pracy w Norwegii

Osoby mówiące płynnie po angielsku, mają znacznie większe szanse na znalezienie pracy w Norwegii, a także znacznie lepsze warunki zatrudnienia.
Jeśli mówisz płynnie po angielsku, możesz aplikować na następujące oferty:

– kierowcy kategorii C + E,
– malarze na budowie,
– kierowcy wózków widłowych,
– fryzjerzy,
– dostawcy,
– kierowcy kategorii D.

Chociaż są to stanowiska niższego szczebla, norwescy pracodawcy chętniej zatrudniają osoby mające potrzebne kwalifikacje i mówiące po angielsku. Takie osoby mają też szanse na wyższe wynagrodzenie.

Praca w Szwecji bez znajomości języka

Szwedzcy pracodawcy poszukują również osób nieznających języka szwedzkiego. Podobnie jak w Norwegii oferują im w większości proste, niewymagające specjalnych kwalifikacji prace. Po przeanalizowaniu dostępnych ofert znajdziesz m.in. następujące pozycje:

– pakowacze,
– pracownicy magazynowi,
– pracownicy produkcji,
– pracownicy sortowni.

Jeśli mówisz po angielsku, masz trochę więcej możliwości. Dostępne oferty dla osób władających językiem angielskim na poziomie przynajmniej komunikatywnym obejmują prace takie jak:

– pracownicy sezonowi w rolnictwie,
– brygadziści,
– malarze,
– kierowcy kategorii C + E,
– lakiernicy samochodowi,
– pracownicy zajmujący się konserwacją.

Nie zawsze trzeba znać język danego kraju, aby znaleźć tam pracę. Mimo to o wiele lepiej płynnie mówić przynajmniej po angielsku.

Jak znaleźć pracę za granicą bez znajomości języka obcego?

Gdzie szukać pracy za granicą bez znajomości języka to osobny temat. Zasadniczo masz do wyboru trzy opcje: poprzez ogłoszenia o pracę, przez agencję pracy lub osobiście w biurze/zakładzie konkretnego pracodawcy.

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Główny Księgowy