Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes czy warto inwestować w złoto

Czy warto inwestować w złoto w dzisiejszych czasach?

Data publikacji 19 października 2021


Jeszcze do niedawna pytanie, czy warto inwestować w złoto, miało jedyną słuszną odpowiedź. Królewski metal praktycznie zawsze cieszył się popularnością, zwłaszcza wtedy, gdy jego kurs był wyjątkowo wysoki. Kurs złota bywa bardzo różny i czasem zalicza solidne spadki -niemniej jednak, wydaje się, że inwestycja w ten materiał wciąż jest stosunkowo bezpieczna.

Czy warto inwestować w złoto?

Prawda jest taka, że inwestycja w złoto, jak każda inna inwestycja, wiąże się z pewnym czynnikiem ryzyka. Nikt nie zagwarantuje, że ceny złota wciąż będą piąć się w górę i nigdy nie wzrosną. Prawa rynku jasno mówią, że żadna inwestycja nie oferuje stuprocentowego bezpieczeństwa kapitału. Złoto jednak od wielu lat uważane jest za uniwersalny pieniądz.

Złota jest bardzo dobrym sposobem na gromadzenie środków pieniężnych i przechowywanie ich nawet przez długi czas. Warto wiedzieć, że rządy państwowe łatwo mogą pozbawić swoich obywateli nieruchomości albo oszczędności zgromadzonych w bankach, podczas gdy złoto zawsze można mieć przy sobie i dysponować nim według potrzeb. W świecie, z którego fizyczna gotówka jest już niemal całkiem wyparta, złoto pozostaje bezpiecznym, stałym elementem.

Warto także podkreślić, że złoto wciąż zachowuje mocną siłę nabywczą, chociaż w czasie potrafi się ona nieco zmieniać. Wartość pieniądza z kolei maleje z roku na rok.

Inwestorzy, a złoto

Samo kupno złota z zamiarem odsprzedania go po pewnym czasie w wyższej cenie jest być może nieco ryzykowne. Niemniej jednak w obrocie złotem nie ma nic złego, ponieważ niczym nie różni się to od obrotu akcjami czy walutami.

Ze względu na swoje zalety złoto bardzo często służy do inwestowania długoterminowego. Jest to coś, co inwestor może mieć przy sobie praktycznie bezterminowo. Następnie – w razie pilnej potrzeby – złoto zawsze można zamienić na gotówkę, nieruchomości czy akcje. Bardzo duża część inwestorów traktuje złoto jako polisę ubezpieczeniową, która jest poduszką finansową na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji losowych.

Biorąc pod uwagę pieniądze i akcje, złoto jest bardzo pewną i bezpieczną pozycję, jeśli chodzi o portfel inwestycyjny. W jego przypadku nie trzeba się obawiać załamania waluty, upadku systemu bankowego bądź też niewypłacalności inwestorów.

Jaką część portfela inwestycyjnego powinno stanowić złoto?

Warto podkreślić, że każdy inwestor musi określić najlepszy dla siebie udział złota w portfelu inwestycyjnym. Wszystko zależy od planów życiowych, sytuacji finansowej oraz postrzegania i odbioru rzeczywistości. Specjaliści jednak uważają, że nawet niewielka ilość złota w portfelu inwestycyjnym zwiększa jego stabilność i bezpieczeństwo – o wiele bardziej niż w poprzednich dekadach.

Trzeba mieć świadomość, że udział złota w portfelu inwestycyjnym nie powinien być zbyt duży. W razie spadku jego wartości jest to bardzo ryzykowne i może okazać się kosztowne. Powszechnie uznaje się, że bezpieczny i pewny jest udział na poziomie 20-25%.

Trzeba mieć świadomość, że posiadając złoto przez okres dłuższy niż pół roku, nie trzeba wypełniać żadnych deklaracji podatkowych ani zgłaszać faktu posiadania kruszcu. Kupione monety lub sztabki po prostu będą czekać, aż przyjdzie pora, by coś z nimi zrobić. Osoby zastanawiające się, czy warto inwestować w złoto, po przeczytaniu tego tekstu powinny mieć jasną odpowiedź – złoto jest inwestycją, która zawsze się opłaca.

Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że w obecnych warunkach trzymanie pieniędzy na lokatach jest zwyczajnie nieopłacalne. Z roku na rok pieniądz coraz bardziej traci na wartości, co prowadzi do dużych strat, zwłaszcza po upływie dłuższego czasu.

Bardzo ważne jest również to, że w razie jakiekolwiek potrzeby złoto można sprzedać praktycznie bez żadnego problemu. Chętnych na ten cenny kruszec nie brakuje, a jego ceny kształtują się mniej więcej na stałym poziomie. dlatego w przypadku nagłej potrzeby, z jego upłynnieniem żaden inwestor nie powinien mieć najmniejszych trudności. Jak widać, złoto jest surowcem trwałym, cennym i stabilnym, dlatego z pewnością warto dla niego znaleźć miejsce w swoim portfelu inwestycyjnym.

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Główny Księgowy