Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes system edukacji w Polsce

System edukacji w Polsce

Data publikacji 26 listopada 2021


O systemie edukacji w Polsce można mówić godzinami. Szkolnictwo w innych krajach również budzi kontrowersje. Przykładem może być Azja.

Nauczyciele z pasją

W Polsce na pewno brakuje nauczycieli z pasją. Powodem są oczywiście pieniądze. Osoby, które przykładają się do swojej pracy i podchodzą do niej z ogromnym zaangażowaniem, chcą zarabiać godne pieniądze. Wysokie wynagrodzenie na pewno jest dla nich dużą motywacją do pracy. Niestety, w placówkach publicznych osiągnięcie tego celu jest niemożliwe. Dlatego też w polskich szkołach brakuje nauczycieli, którzy mogą być autorytetem dla młodzieży. Zamiast tego często pojawiają się nudne lekcje, a pedagogom brakuje cierpliwości do młodych ludzi.

Niepotrzebne lekcje

Rodzice bardzo często irytują się faktem, że w procesie kształcenia jest zbyt dużo godzin religii, muzyki i plastyki, a zbyt mało godzin lekcyjnych nauk ścisłych. Oczywiście dzieci powinny poznać podstawy muzyki, sztuki, ponieważ na pewno jest to potrzebne w dorosłym życiu. Trzeba jednak skupić się na tym co najważniejsze, co w przyszłości może dać dziecku dobry zawód i możliwość zarabiania pieniędzy. Mówi się, że szkoła jest bardzo teoretyczna, a zbyt mało praktyczna. Konieczność uczenia się na pamięć wielu szczegółów, na przykład z historii, biologii czy geografii zniechęca wielu uczniów i zabija w nich kreatywność i zapał.

Gimnazjum, liceum, szkoła podstawowa

Ciągłe reformy szkolnictwa na pewno nie dają uczniom poczucia bezpieczeństwa. Dzieci obawiają się nowych formy egzaminów, nie do końca wiedzą, jak te egzaminy będą wyglądały, jak się do nich przygotować. To wszystko powoduje bardzo duży stres u młodych ludzi. Likwidacja gimnazjów miała określone cele, z pewnością była to przemyślana decyzja ministra edukacji, warto jednak w przyszłości pomyśleć o stabilizacji dla młodych ludzi, dać im poczucie bezpieczeństwa, aby reguły gry nie zmieniały się co chwilę. Za każdym razem, kiedy do głosu dochodzi nowa władza, w systemie szkolnictwa coś się zmienia i niekoniecznie są to zmiany na plus.

Szkoła – dobra czy zła?

System edukacji w Polsce nie jest oceniany najlepiej. Zastrzeżenia mają zarówno rodzice, jak też nauczyciele. Eksperci związani z psychologią i psychiatrią twierdzą, że nauka w polskiej szkole może być przyczyną wielu problemów młodzieży. Co należy zrobić, aby było lepiej? Niektórzy rodzice przenoszą swoje dzieci na edukację domową, to znaczy dzieci nie chodzą do szkoły, ale zamiast tego uczą się w domu. Niektóre dzieci uczą się same, bez nauczycieli, pod okiem rodziców. Niektórzy rodzice organizują korepetycje, szczególnie z przedmiotów, z których sami nie czują się mocni. Zawsze można zrezygnować z edukacji domowej i na dowolnym etapie przenieść dziecko do zwyczajnej szkoły. Jeśli ktoś chce korzystać z edukacji domowej, bardzo dobrym pomysłem jest znalezienie przyjaznej szkoły, w której egzaminy będą przebiegały bez stresu i bez oceniania rodziny.

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Kiedy dziecko ma pójść po raz pierwszy do szkoły, zadaniem rodziców jest przygotowanie dziecka. Nie ogranicza się to tylko do zakupu tornistra i książek oraz szkolnych przyborów. Bardzo ważne jest przygotowanie dziecka na to, jak będą wyglądały lekcje i kontakty z nauczycielami i innymi uczniami. Szkoła to na pewno duża lekcja samodzielności, trzeba będzie samemu poradzić sobie w dużej grupie ludzi. W szkole rodzą się piękne przyjaźnie, ale trzeba też nauczyć dziecko, że z pewnością nie każdy będzie miał dobre zamiary.

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Główny Księgowy