Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes praca w Holandii bez języka

Praca w Holandii bez języka? Tak, to możliwe!

Data publikacji 13 października 2021


Jak wygląda kwestia zatrudnienia w Holandii? Czy nadal jest to kraj, który – dosłownie – z otwartymi rękami przyjmuje pracowników z Polski? I wreszcie, czy można pracować w Holandii nie znając tamtejszego języka? Na te wszystkie pytania odpowie niniejszy artykuł.

Popularność Holandii na polskim rynku pracy

Holandia to jeden z najpopularniejszych kierunków dla pracowników z Polski. I choć dziś zainteresowanie Niderlandami znacznie spadło, to i tak pracownicy z Polski są na tamtejszym rynku mile widziani. Osoby, które znają tamtejszy język (a jest nim niderlandzki) mają bardzo ułatwione zadanie. Mogą oni – w przypadku posiadania stosownych kwalifikacji – znaleźć tam pracę na praktycznie każdym stanowisku. Mało tego, osoby chcące zatrudnić się na stanowisku kierowniczym, również nie powinny mieć z tym problemu. Holenderski rynek pracy jest bardzo otwarty na pracowników z Polski, którzy – co trzeba przyznać – są tańszą alternatywą są pracowników z Holandii.

Jak to jest z tym językiem?

Pewnym pokutującym nad Wisłą przekonaniem jest opinia, że praca w Holandii bez języka nie jest w ogóle możliwa. Okazuje się jednak, że tak wcale nie musi być. Wręcz przeciwnie – Holendrzy chętnie przyjmą do pracy nawet i tych Polaków, którzy nie znają niderlandzkiego. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż język ten jest mało popularny w polskich szkołach. Co ciekawe, na terenie Holandii można też porozumieć się w języku angielskim, który – nawet w podstawowym zakresie – jest używany przez około 90 procent tamtejszego społeczeństwa. Dzięki temu można zyskać całkiem ciekawą i dobrze płatną pracę. A jeśli nie zna się nawet angielskiego, to również można w Holandii pracować i to nawet przy dość opłacalnych (biorąc pod uwagę polskie realia) stawkach.

Czy można nie znać języka?

Holenderski rynek pracy jest otwarty również na te osoby, które kompletnie nie znają języka angielskiego. Ich praca często jest świadczona za pośrednictwem specjalnych agencji, które nie tylko organizują wybrane stanowisko, ale też zapewniają możliwość wsparcia ze strony pośrednika. Jego zadaniem jest konsultowanie wszystkich wątpliwości z pracodawcą, a także kompleksowe wdrożenie w specyfikę wykonywanego zawodu. Osoby takie mogą pracować m.in. przy pracach sezonowych (np. przy uprawie roślin), jak i stałych (praca na stanowisku produkcyjnym). Jeśli pracownik sprawdzi się na danym stanowisku, może liczyć na dalszą współpracę poprzez określonego pośrednika.

Specyfika zatrudnienia – co warto wiedzieć?

Specyfika zatrudnienia na holenderskim stanowisku pracy jest zgoła inna, niż wynikałoby to z realiów polskich. Tamtejszy pracownik otrzyma pełną, 100 procentową stawkę jedynie wówczas, gdy ukończy 22 lata. Co więcej, uzyskana kwota będzie rosnąć wraz ze stażem pracy, gdyż na jej wysokość wpływ będzie mieć wiek osoby podejmującej pracę, a także liczba przepracowanych przez nią godzin. Należy też zauważyć, że osoby, które przepracowały w Holandii pół roku, otrzymują prawo do uzyskania zasiłku dla osób bezrobotnych. Jest to istotne wsparcie dla tych, którzy z różnych względów stracili pracę, ale chcą pozostać w Holandii na dłużej.

Opłacalność zatrudnienia w odniesieniu do różnych zawodów

Lata pokazują, że praca w Holandii bez języka może być opłacalna. Ważne, aby znaleźć profesjonalnego pośrednika, dla którego pracownicy nie będą źródłem zarobku, lecz prawdziwymi współpracownikami. Zaletą rynku holenderskiego jest jego duża chłonność, gdyż – co trzeba podkreślić – tamtejsza gospodarka jest bardzo dynamiczna i zorientowana na ciągły rozwój. Co ważne, zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów jest tu bardzo wysokie w odniesieniu do wielu branż, dlatego każdy znający język specjalista, powinien tu znaleźć coś dla siebie.

Podsumowując, opłacalna praca w Holandii bez języka jest możliwa, aczkolwiek osoby posiadające umiejętności językowe, mogą w tej branży zarobić jeszcze więcej. Kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy zatrudniona w ten sposób osoba chce się dalej zawodowo rozwijać, czy też traktuje taki sposób zarobku wyłącznie jako coś tymczasowego.

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Główny Księgowy