Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse jak znaleźć właściciela działki

Jak znaleźć właściciela działki budowlanej?

Data publikacji 22 grudnia 2021

Osoby, które przystępują do budowy domu, bardzo często mają problem ze znalezieniem właściciela działki, którą sobie upatrzyły. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na budowę, pozostaje kwestia ustalenia właściciela. Czasem bywa to prawdziwym wyzwaniem. Sprawa jest szczególnie skomplikowania w przypadku, kiedy działka nie posiada księgi wieczystej.

Jak znaleźć właściciela działki?

Znalezienie właściciela działki nie jest żadnym problemem, o ile znaleziony teren pochodzi z ogłoszenia w Internecie bądź w prasie. Takie ogłoszenia zazwyczaj wystawiane są właśnie przez właścicieli. Wystarczy do nich zadzwonić, aby umówić się na spotkanie i omówić szczegóły kupna. Sytuacja komplikuje się wtedy, kiedy chętny na zakup działki odnajduje ją samodzielnie, na przykład podczas wycieczki po okolicy.

Na szczęście, w niektórych przypadkach znalezienie właściciela działki na własną rękę wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W Internecie działają portale, na których można wprowadzić dane dotyczące nieruchomości, by otrzymać szczegółowe informacje na jej temat. Na portalu tego typu można znaleźć między innymi numer posesji, który okazał się pomocny w ustaleniu właściciela działki.

https://beyondresources.pl/czego-musi-sie-spodziewac-w-pracy-operator-wozka-widlowego/

działka budowlana

Wystarczy posiadać choćby podstawowe informacje dotyczące interesującej działki, by móc złożyć w starostwie powiatowym wniosek o uzyskanie numeru księgi wieczystej danej nieruchomości. Tego typu informacje można również zweryfikować w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego dla danego obszaru. Najważniejsze, aby chęć uzyskania numeru dobrze uzasadnić – w większości instytucji wystarczy podać jako argument chęć zakupu nieruchomości.

Osoby, które posiadają już numer księgi wieczystej, są na dobrej drodze do ustalenia właściciela działki. W internecie znaleźć można strony, które zawierają elektroniczny wykaz ksiąg wieczystych. Wprowadzając posiadany numer można ustalić, kto jest właścicielem nieruchomości.

Trzeba zdawać sobie tylko sprawę z tego, że otrzymanie informacji o wpisie do księgi wieczystej jest w urzędzie płatne. Wysokość opłaty zależna jest od formy i zakresu otrzymanego wypisu i z reguły wynosi od 40 do 150 zł.

Działka bez księgi wieczystej

W tej sytuacji sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Jeśli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, może okazać się, że poszukiwania właściciela trochę potrwają. Pewne informacje, które mogą okazać się pomocne, można uzyskać w starostwie powiatowym. Najważniejsze tylko, by złożyć dobrze uzasadnione podanie, na które odpowiedzią będą informacje, które mogą pozwolić na identyfikację właściciela.

działka budowlana jak znalezc właściciela

Po uzyskaniu niezbędnych danych, a przed przystąpieniem do zakupu, koniecznie trzeba upewnić się, czy osoba, do której uzyskało się kontakt, ma pełne prawo do dysponowania gruntem. W tym celu należy koniecznie sprawdzić posiadane przez nią akty notarialne bądź też inne dokumenty będące potwierdzeniem własności nieruchomości.

Warto wiedzieć, że aby uzyskać dane właściciela działki, niekoniecznie trzeba udawać się do urzędu. Bardzo często wystarczy porozmawiać z sąsiadami, którzy mają wiedzę na temat tego, kto jest właścicielem upatrzonego gruntu.

Osoby zainteresowane kupnem konkretnego terenu muszą także mieć świadomość tego, że jego właściciel niekoniecznie może być zainteresowany sprzedażą. Także nawet odnalezienie danych właściciela ziemi nie oznacza tego, że transakcja ostatecznie zostanie sfinalizowana. Na szczęście rynek nieruchomości jest bardzo bogaty i zróżnicowany, a działek pod budowę jest na nim naprawdę wiele, dlatego znalezienie idealnego gruntu nie powinno być dla nikogo problemem.

Problemem z kolei mogą być rosnące z roku na rok ceny – które sprawiają że kupno własnej działki dla wielu osób jest jedynie nieosiągalnym marzeniem.

W przypadku gruntu, który wydaje się być idealny pod budowę domu, warto poświęcić nieco czasu i zachodu, by ustalić jego właściciela – może uda się go przekonać do sprzedaży nieruchomości po korzystnej cenie, nawet jeśli wcześniej o tym nie myślał.

Redakcja beyondresources.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

samochód w leasingu dla firmy