Jak napisać podanie o podwyżkę?
Data publikacji 30 listopada 2021
Zazwyczaj pracownicy narzekają na wysokość swojego wynagrodzenia. Często jednak na narzekaniach się kończy i ludzie boją się oficjalnie wystąpić o podwyżkę. Dlaczego?
Temat tabu?
Wysokość wynagrodzenia to temat tabu w polskim społeczeństwie. W innych krajach w ogłoszeniach rekrutacyjnych można bez trudu dowiedzieć się, jakie wynagrodzenie jest przewidywane za pracę na danym stanowisku. W Polsce nie jest to praktykowane. Często dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat jest pytany o oczekiwania finansowe. Zdarza się, że dopiero bezpośrednio przed podpisaniem umowy o pracę osoba jest informowana o tym, ile będzie zarabiała i jakie składniki wynagrodzenia będą na to wpływały. Można być zaskoczonym pozytywnie lub negatywnie. Z pewnością taka sytuacja jest niekomfortowa dla kandydatów, którzy nie potrafią przewidzieć, ile będą zarabiali w najbliższych miesiącach. Pieniądze są przecież niezwykle istotne w życiu, pozwalają regulować zobowiązania, zapłacić raty kredytu.
Jak rozmawiać z szefem o pieniądzach?
Czasami pracownicy chętnie dyskutują między sobą o pieniądzach i wysokości swojego wynagrodzenia, ale nie są w stanie przeprowadzić rozmowy ze swoim przełożonym bądź osobą decyzyjną w firmie. Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce? Warto wyjść z założenia, że nie zaszkodzi porozmawiać o swoich oczekiwaniach. Oczywiście powinna być to rozmowa kulturalna, bez oskarżeń. Czasami pracodawca może nie zdawać sobie sprawy, że pracownik w ogóle chciałby zarabiać więcej. Szczególnie dotyczy to osób, których pensja od kilku lat jest taka sama, a pracownik oficjalnie nie zgłasza żadnych skarg i oczekiwań. W tej sytuacji to pracownik musi wyjść z inicjatywą. Podanie o podwyżkę musi posiadać mocne argumenty, najlepiej zawarte w liczbach. Trzeba przekonać pracodawcę, dlaczego miałby płacić więcej za taką samą pracę. Warto więc pochwalić się wszystkimi swoimi sukcesami.
Czy niska pensja może być przyczyną odejścia z pracy?
Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy? Przyczyny są oczywiście bardzo różne. Na pewno niska pensja to przyczyna frustracji i w efekcie to niezadowolenie może przełożyć się na złożenie wypowiedzenia. Wiele zależy też od indywidualnych preferencji i oczekiwań ludzi. Dla niektórych pensja nie będzie tak istotna jak dobra atmosfera w miejscu pracy czy lokalizacja miejsca pracy w pobliżu miejsca zamieszkania. Czasami firma ma tak dobre benefity pozapłacowe, że sama wysokość wynagrodzenia nie jest bardzo istotna. Pracownicy doceniają prywatną opiekę medyczną, opłacane przez pracodawcę ubezpieczenie na życie, dodatek na kartę sportową. Warto uzmysłowić pracodawcy, ile właściwie zarabiają osoby na rynku z podobnymi kwalifikacjami. Warto też mieć świadomość tego, że decyzja o podwyżce niekoniecznie zależy od bezpośredniego przełożonego. Czasami, szczególnie w wielkich korporacjach, decyzje o zmianach wynagrodzenia zapadają na najwyższych szczeblach. Szeregowi pracownicy nie mają na to żadnego wpływu.
Podwyższanie kwalifikacji
Warto nieustannie poprawiać swoje kwalifikacje i dążyć do coraz lepszego wynagrodzenia. Dla kandydatów niezwykle istotne jest bycie konkurencyjnym na rynku pracy. Wtedy można pracować bez stresu, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów szybko można znaleźć nową pracę. Podanie o podwyżkę powinno zawierać takie argumenty, aby pracodawca mogły się do nich ustosunkować. Warto dać sobie przestrzeń do spokojnej rozmowy, być może podwyżka nie nastąpi od razu, ale pracodawca będzie miał dobre zdanie o danym pracowniku.